Tort typu „naked”

Uporaliśmy się z salą. Podjęliśmy jedną z tych ważniejszych decyzji, czyli jesteśmy już krok do przodu. Uff… 🙂 Aby odejść trochę od ciężkich tematów postanowiłam napisać dzisiaj luźniejszego i słodkiego posta 🙂
Wybrana przez Nas sala jest w stylu rustykalnym z dużą ilością drewna. Postanowiłam porozglądać się nad niekonwencjonalnym i pasującym do sali motywem przewodnim wesela. Padło oczywiście na wesele w stylu rustykalnym z połączeniem romantyczności i delikatności ze stylu boho.
Poszukując inspiracji natknęłam się na tort typu „naked”.

Najpopularniejszymi tortami dotychczas są te z masy cukrowej, lukru, ociekające w czekoladzie, otulone bitą śmietaną. Są oblane, obtoczone, toną wręcz w słodkościach.

Czym jest tort tupu „naked”?

Jak sama nazwa wskazuje jest to „nagi” tort, który jest pozbawiony słodkiej, kilkucentymetrowej otoczki. Widać wszystkie warstwy ciasta i kremu, które nie są niczym pokryte. Pewnie część z Was myśli, że może to wyglądać „biednie”, lub niezbyt elegancko? Nic bardziej mylnego! Torty wyglądają bardzo ciekawie! Dekorując je świeżymi owocami i polnymi kwiatami zyskują swój przepiękny, delikatny klimat 🙂 W szczególności przypadnie do gustu tym, którzy cenią sobie naturalność, skromność, oraz rustykalny klimat. Jednym słowem, taki typ tortu będzie idealnie pasował do Naszego przyjęcia.
Jak Wam się podoba? Chciałybyście mieć taki typ słodkości na swoim weselu? 


Dziewczyny z zachodniopomorskiego!
Poniżej podaję Wam linki cukierni. Są to moi dotychczasowi faworyci. Jeśli znacie dobre cukiernie, napiszcie proszę w komentarzu 🙂

Pracownia tortów – Monika Rudnicka – Koszalin
Izybar – Szczecin
Piekarnia Pokutyńscy – Drawsko Pomorskie
Cukiernia – Piekarnia Woźniak – Szczecin
Cukiernia PaDam – Szczecin

Czytelnicy czytają również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *