Lorem ipsum dolor sit, consectetur iscing sed diam nonummy nibh euismo Lorem ipsum dolor sit, consectetur

@my_wedding_day

Wedding Details

Sunday, 05 November 2017
2:00 PM – 3:30 PM
Mas Montagnette,
198 West 21th Street, NY

+1 843-853-1810

Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram
  •  Ślubne porady   •  Motyw przewodni i styl ślubu i wesela. Jak zachować spójność?
i

Motyw przewodni i styl ślubu i wesela. Jak zachować spójność?

Na minionej Ślubnej Pobudce, opowiadałam Wam o motywie przewodnim oraz stylu ślubu i wesela. W związku z wieloma zapytaniami, rozwijamy temat!

Od czego zacząć?

Przede wszystkim, ważne jest to aby wszystko dobrze przemyśleć i organizować po kolei. Wpadając w wir przygotowań, wydaje nam się że takie elementy na początku nie mają znaczenia, jednak wchodząc “głębiej” w organizację uroczystości okazuje się, że elementy które na szybko układaliśmy na początku swojej drogi, mają bardzo duże znaczenie.
Na samym początku określcie styl uroczystości. Ważne jest aby trzymać się go od początku aż do samego końca. Czyli w momencie gdy zakładamy że styl naszej uroczystości to styl rustykalny musimy zadbać o każdy detal. Od spójnej ze sobą papeterii, aż po rodzaj florystyki, dekoracje i Waszą garderobę.

Foto: Ewa Bernaś Fotografia

Jakie wyróżniamy podstawowe style uroczystości ślubnej?

Rustykalny – czyli typowo wiejski klimat. Charakterystycznym dla stylu rustykalnego jest juta, sznurki, snopki siana, plastry drewna, gipsówka.

Foto: http://www.mylovestories.pl/

Boho – często mylony z rustykalnym, jednak osobiście, mimo podobnie “swojskiego klimatu” określiłabym go jako “festiwalowy” ze względu na cechy charakterystyczne, takie jak: koronki i frędzle, elegancki zamsz i dżins z haftami, pióra, kwieciste wianki, ręcznie plecione bransoletki łapacze snów, kolorowe taśmy. Potrafi łączyć ze sobą kilka elementów i nadal wyglądać piękne.

Minimalizm – ku mojej uciesze coraz bardziej popularny wybór moich klientów. Ciągle powtarzam słowa “less is more”. Z czym kojarzy mi się minimalizm? Zdecydowanie z ponadczasową elegancją, delikatnymi, stonowanymi kolorami, delikatnymi sukniami i upięciami, oraz ograniczonej liczbie dekoracji i ilości kompozycji kwiatowych. Jednak można tutaj dodać “pazura” w postaci mocniejszego akcentu. W takim stylu będzie on idealnie wkomponowany w całościowy minimalizm.

Glamour – klasa i szyk sam w sobie. Styl Glamour to pojęcie czaru uroku i ponadczasowej elegancji, kojarzy się z przepychem i wszechobecnym blaskiem. Cechą charakterystyczną są świecące elementy dekoracji, duża ilość kwiatów, elegancka garderoba. Warto jednak zaznaczyć, że wybierając ten styl powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem, ponieważ bardzo łatwo można przesadzić z ilością dekoracji.

Foto: Do zobaczenia Fotografia

Romantyczny – klimat podobny do Glamour, jednak trochę bardziej “przygaszony”. Cechą charakterystyczną tego stylu jest duża ilość świec, lampek, która dodaje ciepła i tajemniczości po zmroku. W stylu romantycznym nadal nie wychodzimy z elegancji i szyku, jednak jest to trochę bardziej minimalistyczne, częściej widoczne są koronki i delikatne, pastelowe kolory kwiatów.

Foto: Romantyczne Śluby

Industrialny – zdecydowanie wymaga nietypowego podejścia. Do ślubu w stylu industrialnym idealne będą betonowe i surowe wnętrza. W klimacie industrialnym królują miedziane rury, geometryczne wzory, widoczne elementy instalacji i żarówki. Osobom w branży ślubnej znany jest już od kilku sezonów, jednak mimo całej mojej sympatii raczej średnio się przyjmuje w naszym kraju.

Foto: Kasia i Tomek Fotografia

Alternatywny niezdefiniowany (nazwany tak przede mnie) – są też takie style, które są ciężkie do skategoryzowania, jednak znacznie odbiegają od klasyki. W dużej mierze jest to ucieczka od tradycji i utartych schematów. Najważniejsza zasada – niech będzie oryginalnie!

Foto: Łukasz Popielarz Fotografia

Zero Waste – Nie jest to motyw przewodni – czy jest to styl? Zależy. Bardziej określiłabym to jako przekonanie, ślub “w duchu”. To coraz modniejsza filozofia życia, którą pewnie większość z Was zna. Zero waste to generalnie styl życia polegający na ograniczaniu śmieci do minimum, przez co mamy działanie wpływające na ochronę środowiska. Charakterystyczne dla ślubu w duchu “zero waste” jest używanie wielorazowych materiałów, zdecydowanie się na kompozycje kwiatowe w donicach, oraz wykorzystywanie rzeczy które otrzymały tzw. “drugie życie”. Ten “styl” zdecydowanie zasługuje na osobny post.

Foto: Michał Wołoszyn Fotografia

Motyw przewodni, a styl uroczystości – co to za różnica?

Nie jest to jakaś rażąca różnica i ogromny błąd, gdy powie się, że motyw przewodni to styl glamour, jednak warto zwrócić na to uwagę. Uważam, że pewne elementy (styl + motyw) można połączyć, dlatego warto jest to rozgraniczyć i zwrócić uwagę.

Styl uroczystości – jest zakładany na początku uroczystości, głównie po to aby ułatwiło nam to poszukiwania inspiracji i podtrzymania spójności. Narzucenie stylu uroczystości to informacja w którą stronę idziemy -bardziej swojską, wiejską, czy może elegancką, klasyczną. To informacja nie tylko dla Was, ale również dla podwykonawców, oraz waszych gości. Większość z nich lubi się ubrać adekwatnie do danego stylu – elegancko, lub luźnie.
Motyw przewodni uroczystości – to element charakterystyczny, lub nawiązanie do czegoś, co przewodzi w dodatkach, np. element na zaproszeniu, nazwa stołów przy których zasiądą Wasi goście.

Co może być motywem przewodnim?

Motywem przewodnim może być wiele rzeczy między innymi:
Film – na przykład Harry Potter, Gwiezdne Wojny, lub po prostu film lub kino – na uroczystości mogą pojawić się charakterystyczne elementy dla danego filmu, lub w przypadku motywu filmowego (tak ogólnie) – klisza, bilety, popcorn.
Bajka – Piękna i Bestia, lub nieśmiertelny i bardzo popularny motyw Alicji w Krainie Czarów. W tej ostatniej możemy zagrać piękną gamą kolorów!

Foto: Pinterest


Podróże – lata świetności tego motywu przypadały na 2015 – 2016 rok kiedy pojawiał się bardzo często, jednak w dzisiejszych czasach nadal często się przewija jako motyw przewodni ślubu i wesela. Jak w przypadku filmu, tak i tutaj, możecie wziąć ogólnie podróże, ale również skupić się na konkretnym miejscu, państwie, kontynencie.

Foto Pinterest


Gorrące tropiki – Idąc dalej w temacie podróży możemy wybrać motyw tropikalny. Gorące tropiki w Polsce? Dlaczego nie! Wystarczy to dobrze “ugryźć” 🙂

foto: Ola Gruszka Fotografia


Kultura ludowa– skoro jesteśmy przy podróżach, w styl wesela można wpleść również motyw kultury ludowej. Co to może być? Na przykład znany nam wszystkim folklor polski! Mocne, charakterystyczne kolory, taśmy, jest to moty sielski i bliski naturze.

Foto: Pinterest


Kwiat – ulubiony kwiat, na przykład słonecznik. Pojawiać się może w każdym elemencie – w papeterii, w dekoracji i bukiecie ślubnym. W małej ilości jako wyraźny akcent, rzucać się będzie w oczy każdemu gościowi.
Kolor – na przykład bordo. Idealny w klimacie boho, ponieważ dam cechą charakterystyczną są również dominujące kolory. Pojawiać się może wszędzie, zaczynając od zaproszenia, aż po kolor kwiatów na stole (również w niewielkiej ilości, dla akcentu).
Wspólna pasja – na przykład rowery! Znam kilka par, które zdecydowały się na taki motyw przewodni, motyw wspólnej pasji pary młodej przewijał się w niektórych elementach, wszystko ze smakiem, ale było wiadome na pierwszy rzut oka o co chodzi.

Pamiętajcie jednak, że niektóre motywy przewodnie uroczystości, ciężko będzie wpleść w konkretne style, dlatego należy to wszystko dobrze przemyśleć.

Sala Weselna!

W dużej mierze to właśnie sala weselna “narzuci” Wam konkretny styl uroczystości, dlatego warto zacząć od wyboru wymarzonego klimatu w jakim zorganizujemy swoją uroczystość. Następnie przechodzimy do szukania sali weselnej. Dzięki temu już na początku odrzucimy sale, które nie wpasują się w klimat który pokochaliśmy. Wiadome jest, ze ciężkie będzie utrzymanie rustykalnego klimatu, gdy w sali mamy kryształowe żyrandole i bogato zdobione elementy. Działa to również w drugą stronę – nie uzyskamy idealnego stylu Glamour w stodole, gdzie po podwórku biegają alpaki. Nie “przebierajcie” sali, to nie zawsze wychodzi. Bezpieczniejszym będzie iść z “nurtem” tego co nam ona narzuca i dostosować się do tego. Poniżej widzicie Pałac Manowce, oraz moją propozycję stylizacji tego miejsca. Piękna Pałacowa komnata, jednak poszczególne elementy, jak podłoga, kolorystyka, obrazy “narzucają nam” z góry konkretny klimat. Moim zdaniem, delikatność, błękit i francuski styl, idealnie “wtopiły się” w tło sali.

Foto: Ola Gruszka Fotografia

Pinterest jako podstawowe źródło czerpania inspiracji.

No właśnie – gdzie szukać inspiracji? Główną i najważniejszą kopalnią pomysłów i “natchnienia” jest Pinterest. Jeśli Ty, jako przyszła Panna Młoda nie masz założonego profilu – Wielki błąd! Tam znajdziesz wszystko! Gwarantuję Wam również, że jeśli wejdziecie tam z jasno określonym stylem wesela – samodzielnie wyczarujecie piękną stylistykę uroczystości.
Znajdziecie tam inspiracje do każdego elementu, począwszy od papeterii, przez miejsce ceremonii ślubnej, aż po tor i garderobę. Naprawdę warto!
Przy okazji zapraszamy na naszą kopalnie inspiracji, nasz profil na Pintereście.

Zaproszenia – ważna sprawa!

Foto: Ola Gruszka Fotografia

Często słyszę, że zaproszenie ma inny klimat, bo w międzyczasie pozmieniały Wam się gusta – czy jest to zbrodnia? Absolutnie nie 🙂
Natomiast jeśli mamy ustalony styl z którym na 100% się utożsamiamy, stwórzmy zaproszenia już w konkretnym stylu i trzymajmy się tego. Stwórzcie zaproszenia tak, aby Wasi goście poczuli już namiastkę tego co się będzie działo na Waszej uroczystości. Zaproszenie to pierwszy i często bardzo ważny element ich przygotowania do Waszego ślubu. Dobrze by było już od początku nastawić Waszego gościa na odpowiedni tor stylu wesela. Wyślijcie im zaproszenie już z odpowiednim ornamentem lub w konkretnej formie.

Spójność – od szczegółu do ogółu.

Czym jest spójność? – to staranność zadbania o to aby każdy element tej układanki zwanej stylistyką przyjęcia był w tym samym klimacie. Każda rzecz, każdy najmniejszy szczegół powinien być przemyślany. Spójność jest niezwykle ważna dla uzyskania idealnego efektu, idealnej całości. Często odpuszczacie sobie jakiś element myśląc “to tylko niewielki szczególik” – błąd! Na piękną spójną całość składa się każdy, najmniejszy szczegół! Taki efekt końcowy jest bardzo przyjemny w odbiorze dla Was, jak i dla Waszych gości. Reasumując – starajcie się trzymać założonego stylu od początku do końca.

Kto może mi pomóc?

Jeśli jednak nie macie czasu na to żeby godzinami przeglądać pinteresta i rozmyślać nad każdym detalem, a może to w ogóle Was nie kręci zaczerpnijcie porady u fachowca. Kto może Wam pomóc? Zdecydowanie dobry i kreatywny dekorator/florysta. Jeśli jednak na takiego nie możecie liczyć, oczywiście możecie zgłosić się do wedding plannera po taką poradę. Nie musicie korzystać z kompleksowej oferty, żeby taką pomoc od danej osoby uzyskać. Wystarczy jedno kilkugodzinne spotkanie i zbiór waszych inspiracji, aby konsultantka ślubna mogła określi w jaką stronę to wszystko idzie i stworzyć Wam idealny i spójny w każdym calu projekt.
Jeśli wiec z jakiś względów nie możecie, lub nie chcecie zajmować się stylistyką przyjęcia – zgłoście się do mnie 🙂

Foto: Ewa Bernaś Fotografia


Dajcie znać w komentarzu jaki styl będzie królował u Was? Będzie to ponadczasowa elegancja, wszechobecne boho, czy może totalne odbiegnięcie od utartych schematów?
Nieważny jaki styl wybierzecie, za wszystkie z Was trzymam kciuki!

error: