Miejsca, które warto odwiedzić: Folwark w Plenerze

Wracamy do Was po dłuższej przerwie i prezentujemy kolejny cykl postów – „Miejsca które warto odwiedzić”. Co jakiś czas na blogu będą pojawiać się takie cykliczne posty z miejscami w których warto rozważyć zorganizowanie swojego wesela. 

Pierwszym z nich jest Folwark w Plenerze na którego otwarciu mieliśmy przyjemność być dnia 29 kwietnia. Folwark w Plenerze to jedyny taki obiekt w województwie zachodniopomorskim. Miejsce jest niezwykle urokliwe, idealnie do alternatywnych przyjęć, ponieważ jest to stodołą. Jedyną i niepowtarzalną na mapie województwa, z dala od ulicznego gwaru na jednej z podstargardzkich miejscowości Słodówko, oddalonej od Szczecina o około 50 kilometrów. Do Słodówka mamy dogodny dojazd, ponieważ jedziemy głównie drogą szybkiego ruchu. 

Dodatkowo mamy tam 5 hektarów piękne zagospodarowanej przestrzeni, idealnie przeznaczonej dla dzieci. Znajdziemy na niej mini zoo, trampolinę, boisko do gry w siatkówkę i miejsce na ognisko/grilla, oraz przestrzeń do zorganizowania ślubu w plenerze na łączce lub nad „jeziorkiem”.
Stodoła, w której zorganizować można przyjęcie na około 120 osób jest piękna, nietuzinkowa i surowa. Idealna do ślubów w stylu industrialnym, czy rustykalnym. Można tam cudowanie „zaszaleć” z dekoracjami. Wszystko razem tworzy na prawdę cudowny klimat. Jest również możliwość zorganizowania parkietu plenerowego nawet na 170 osób. 

Co mamy w cenie?

Gdy zdecydujemy się na Folwark w Plenerze, mamy do dyspozycji stodołę, oraz całą przestrzeń dookoła niej na 10 godzin – w przypadku wesela, lub w przypadku poprawin – na 5 godzin. Dodatkowo mamy możliwość zorganizowania ślubu w plenerze, oryginalne, drewniane stoły i krzesła, apartament dla Pary Młodej, zaaranżowaną werandę przy stodole, oraz kilka podobnych kącików w plenerze, toalety, miejsca parkingowe, oraz media. Koszt wynajęcia obiektu w zależności od dnia tygodnia waha się między 4500 zł – 8500 zł.

Menu

W folwarku mamy catering, który dojeżdża na miejsce z pysznym jedzeniem. Cena menu jest dość atrakcyjna, ponieważ waha się w zależności od wybranej propozycji od 140 do 170 zł za osobę. Jedzenie jest na prawdę dobre, proste, typowe dla miejsca.

Dodatkowe atrakcje

Mamy ich kilka, między innymi pieczony dzik, pieczone prosie, wiejski stół – a w nim chleb na zakwasie, ogórki i smalec domowy.Jest również możliwość wynajęcia biesiadnego kotła, a także dekoracji dobranej według gustu Pary Młodej. Na koniec zostawiłam moją ulubioną atrakcję, którą możecie mieć na swoim weselu w Folwarku (i nie tylko), mianowicie prossecco van, z którego kranów niekoniecznie musi wypływać musujące wino (do wyboru kilkanaście rodzajów), ale na przykład zimne piwo. Prossecco van idealnie pasuje do otoczenia stodoły.

Wsparcie uroczystości

Nad wszystkim czujnym okiem czuwać będzie Martyna z Pudrowelove, która jest konsultantką ślubną, wspomoże swoją wiedzą i gustem. Na pewno będziecie zadowoleni 🙂

Wspomnienie z otwarcia

Na otwarciu było bardzo przyjemnie, kameralnie i … rodzinnie! Do Folwarku przyjechały rodziny z dziećmi, które na pewno nie mogły się nudzić, gdy w otoczeniu były alpaki, konie, osiołki i inne zwierzęta, boisko do grania w piłkę, oraz trampolina. Dorośli również mogli znaleźć coś dla siebie, na przykład skosztować zimnego prosecco Mr Bubble Prosecco Van, oraz napić się zimnego drinka, które serwowali nam barmani z Event Bar. Na miejscu mogliśmy obejrzeć kilka propozycji dekoracji od Miłosna Beza, oraz spróbować wyśmienitego cateringu od 2 event. Piękna pogodna, super atmosfera. Jednym słowem fantastycznie spędzona niedziela w miejscu z dala od miejskiego gwaru.


Więcej informacji znajdziecie na stronie Folwarku w Plenerze.

Czytelnicy czytają również

2 komentarze

  1. Ceny w folwarku za talerzyk kształtują się około 250 zł i wyżej jeśli chodzi o wesele. Za 140 -170 to byłaby bajka 😅

    1. Być może ceny się zmieniły, jest to post sprzed roku 🙂
      Ponadto w poście jest informacja, że do menu trzeba doliczyć opłatę za wynajem sali, w zależności od dnia tygodnia 🙂 cena dochodzi nawet do 8500 zł, więc gdyby podzielić ten koszt na 100 osób i dodać do ceny menu – wychodzi podobna cena jaką Pani podała 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *