Lorem ipsum dolor sit, consectetur iscing sed diam nonummy nibh euismo Lorem ipsum dolor sit, consectetur

@my_wedding_day

Wedding Details

Sunday, 05 November 2017
2:00 PM – 3:30 PM
Mas Montagnette,
198 West 21th Street, NY

+1 843-853-1810

Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram
  •  Śluby alternatywne   •  Ślub humanistyczny. Czym jest? Jak wygląda ceremonia?

Ślub humanistyczny. Czym jest? Jak wygląda ceremonia?

Czy marzyła Wam się kiedyś ceremonia wolna od formalności? Piękna, wyreżyserowana tylko i wyłącznie przez Was? Taka ze swoimi przysięgami, dostosowana do Waszych gustów i wartości według których żyjecie?
Jest to do spełnienia! Z roku na rok coraz większą popularność zyskuje ślub humanistyczny o którym mowa w dzisiejszym poście.
Czy wiecie, że taka forma ślubu jest bardzo popularna poza granicami naszego kraju głównie na Wyspach Brytyjskich?

Na czym polega?

Jest jedną z form zawarcia małżeństwa, która zastępuje ceremonię religijną. Ślub humanistyczny jest obecnie jedną z czterech możliwych form zawarcia małżeństwa, zaraz obok ślubu kościelnego, cywilnego i konkordatowego. To wspaniała alternatywa dla tych, którzy nie utożsamiają się z żadną religią, oraz dla tych, którym ślub cywilny nie odpowiada ze względu na typowo urzędowy charakter. Ceremonia ślubu humanistycznego jest zupełnie inna niż trzy powyższe. Skupia się na miłości, na wartościach, które macie w sobie. Jest idealnie dostosowana i wyreżyserowana tylko dla Was. To Wy decydujecie jak wszystko będzie przebiegało, jaka muzyka będzie grana na waszej ceremonii, możecie przygotować również swoje przysięgi. Jedynym “charakterem stałym” w danej formie zaślubin jest mistrz ceremonii “celebransa”. Osoba ta jest odpowiedzialna za koordynacje i prowadzenie ceremonii zaślubin, udziela ślubu, oraz wspiera parę młodą z chęcią dzieląc się radami dotyczącymi ślubu. Ślub humanistyczny mogą wziąć również pary homoseksualne. W Polsce ślub humanistyczny nie ma żadnej mocy prawnej, więc jeżeli zależy Wam na typowym “zalegalizowaniu” waszego związku, trzeba połączyć daną ceremonię ze ślubem cywilnym.


Ceremonia skupia się na miłości, na wartościach, które macie w sobie. Jest idealnie dostosowana i wyreżyserowana tylko dla Was.


Jaki jest koszt ślubu humanistycznego?

Koszt ślubu humanistycznego to zazwyczaj 1000 złotych. W cenie zawarte jest przygotowanie scenariusza dla was, udzielenie ślubu przez celebransa, oraz wszelkie porady z jego strony w sprawie ceremonii zaślubin.

Jak wygląda ceremonia?

Ciężko jest określić jednoznacznie jak wygląda ceremonia ślubu humanistycznego, ponieważ jak wcześniej już wspomniałam jest dostosowana indywidualnie do każdej pary i wyreżyserowana tylko dla niej. Ceremonie są na prawdę wyjątkowe i niepowtarzalne, wszystko zależy od Waszej inwencji i kreatywności, od Waszego planu. Dobrać można każdy szczegół – od prostych gestów, po symbolikę i ulubioną muzykę. Nie ma znaczenia również miejsce zaślubin. Możecie wybrać sobie na przykład ulubione miejsce do którego uwielbiacie wracać, lub na przykład miejsce w którym się poznaliście. Śluby humanistyczne w Polsce odbywały się już w wielu różnych (czasem dziwnych) miejscach.

Kto może udzielić ślubu humanistycznego?

Ślubów udzielają wykwalifikowani mistrzowie ceremonii – celebransi, którzy są po odpowiednim szkoleniu. Kiedyś było ich kilku w Polsce, z roku na rok jednak celebransów jest coraz więcej.

Czy ślub humanistyczny może wziąć każdy?

Mimo nieszablonowości i indywidualnego charakteru ceremonii, ślub humanistyczny nie jest dla wszystkich. Humaniści respektują przeszkody małżeńskie prawa cywilnego.
To znaczy:
*Nie może zawrzeć małżeństwa humanistycznego osoba nie mająca ukończonych lat osiemnastu.
Jednakże z ważnych powodów i za zgodą prawnych opiekunów możemy zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.
*Nie może zawrzeć małżeństwa humanistycznego osoba ubezwłasnowolniona całkowicie.
*Nie może zawrzeć małżeństwa humanistycznego osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym.
*Nie może zawrzeć małżeństwa, kto już pozostaje w związku małżeńskim.
*Nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa krewni w linii prostej i rodzeństwo.
*Nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa przysposabiający i przysposobiony.


Jak pisałam wcześniej ślub humanistyczny mogą wziąć również osoby homoseksualne. Pierwszy ślub humanistyczny dla pary gejów odbył się 5 grudnia 2009 roku w Szczecinie.


Śluby zawsze mnie wzruszają. Jednak w tych humanistycznych jest coś magicznego, z pewnością ze względu na indywidualną formę, na piękne przysięgi, na podniosłe chwile. Najpiękniejsze jest to, że w takiej ceremonii na piedestale jest postawione to co najważniejsze – miłość, człowiek, wartości rodzinne.

Ostatnio ślubu humanistycznego udzielił na jednej z sopockich plaży znany wszystkim Filip Chajzer, poniżej możecie obejrzeć piękna historię tego zdarzenia 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=IifCkHssCV0

A Wam jak się podoba forma ślubu humanistycznego? Zdecydowalibyście się na takie zaślubiny?

W Szczecinie takich ślubów udziela Pani Natalia Rycko, która jest niezwykle otwarta i ma mnóstwo pomysłów, którymi może zainspirować parę młodą.
Ceremonie ślubne – Natalia Rycko


Potrzebujecie konsultacji? Porad? Piszcie śmiało!

error: