Jak skomponować Menu weselne? Poradnik Przyszłej Panny Młodej
Dzisiaj w Poradniku Przyszłej Panny Młodej zajmiemy się według mnie jednym z najważniejszych tematów na weselu, mianowicie na jedzeniu. Postaram się odpowiedzieć na pytanie jak skomponować menu weselne, bazując na swoim doświadczeniu i obserwacji.
Większość sali ma swoje propozycje dotyczące menu weselnego jak i jego ceny. W Szczecinie wahają się one od 140 złotych do 350, a nawet 400 złotych. Od czego to zależy? Pomijając fakt, że wszystko zależy od sali w której zdecydowaliście się zorganizować swoje wesele, większość jest zależna od rodzaju jedzenia które wybierzecie, a także opcji „all inclusive”. W dzisiejszych czasach mamy ogromne pole do popisu. Od zwykłego rosołu z makaronem i schabowego z ziemniakami i surówką, przez zupy krem, wołowinę, owoce morza, a nawet kuchnię “Fusion”. Można wybierać, przebierać w propozycjach menu weselnych sal, można komponować swoje, generalnie wszystko jest możliwe. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach.
Przede wszystkim pamiętajcie o tym aby mieć możliwość spróbowania dań od szefa kuchni, który będzie serwował posiłki na Waszej uroczystości.
1. Zaufajcie szefowi kuchni. Dla niego to nie pierwsza tego typu „impreza”. Dlatego między innymi sale weselne jak już wcześniej wspominałam mają już gotowe menu, które można wykorzystać w całości, lub je modyfikować. W większości takich menu znajdują się potrawy znane i lubiane, które mogą przypaść do gustu większości gości weselnych.
2. Jeśli jesteśmy przy gościach – Przy ustalaniu menu musimy pamiętać o swoich gościach, ponieważ nie oszukujmy się – głównie to oni będą konsumentami tego co uzgodniliście z menadżerem obiektu, lub z cateringiem. Wy jako para młoda (choć życzę Wam jak najlepiej) niestety zjecie niewiele. Obiad = stres przed pierwszym tańcem, pierwsza kolacja = ciocia Krysia chce Was koniecznie zapytać jak się czujecie jako nowożeńcy i tak dalej. Chyba nie znam pary, która twierdzi, że na swoim weselu się najadła.
Wracając do tematu. Przy wyborze menu – zwróćcie również uwagę na “starszyznę weselną”, jeśli taka się znajduje. Takim osobom wesele kojarzy się z tłustym rosołkiem, kotletem, gulaszem i tłustą kiełbasą “pod wódkę”.
3. Kuchnia fusion, oraz różne, egzotyczne potrawy – najważniejsze jest to aby upewnić się czy osoba wykonująca zlecenie potrafi zrobić takie potrawy i czy będą one nadawały się do jedzenia. Spośród gości oprócz tradycjonalistów, na pewno znajdzie się garść osób która z chęcią spróbuje nowości – ja jestem pierwsza do spróbowania kulinarnych eksperymentów, choć sama na swoim przyjęciu postawie raczej na tradycję.
4. Dania na ciepło – jeśli Wasze wesele jest pełne (tzn. Trwa pełną ilość godzin – do rana), warto ustalić oprócz obiadu, minimum trzy dania na ciepło. Jeśli natomiast Wasze wesele kończy się o godzinie 22-24 z pewnością wystarcza maksymalnie 2 dodatkowe dania w cieplej formie. Generalnie ciepłe posiłki powinny być podawane mniej więcej co trzy godziny. Przy wyborze menu ustalcie z szefem kuchni godziny, oraz formę podawania dań ciepłych – w półmiskach, lub na talerzach. Najczęściej dania ciepłe podawane są na półmiskach, według mnie jest to dobre wyjście, ponieważ każdy nałoży sobie tyle i to na co ma ochotę. Jednak według opinii innych par z którymi miałam przyjemność rozmawiać, dania podawane na talerzach wyglądają bardziej elegancko, poza tym młodzi maja pewność, ze każdy z gości dostał swoją porcję i nikt nie będzie chodził głodny.
5. Co oprócz dań na ciepło? – oprócz nich na stołach powinny się znaleźć również, między innymi: zakąski – czyli zimne przekąski i sałatki, mięsa, pieczywo; słodkim bufet – ciasta, owoce, słodycze, babeczki i inne słodkości, a także napoje.
6. Napoje – Na stołach powinny znajdować się zimne, oraz ciepłe napoje. Jeśli chodzi o te pierwsze – powinno ich być około litr na osobę – soków, napojów gazowanych, oraz wody. Soki które na pewno się sprawdzą to pomarańczowy i jabłkowy, napoje gazowane to najczęściej: Coca-Cola/Pepsi, Fanta, Sprite lub 7up. Zapewnijcie także swoim gościom nielimitowany dostęp do kawy i herbaty.
7. Stoły wiejskie, rybne, słodkie – wszystko zależy od preferencji Waszych, oraz gości weselnych. Obszernie opowiem o nich w innym poście.
Koszt stołu wiejskiego to około 500 – 1000 zł, w niektórych ofertach sal, można je już znaleźć w cenie menu. Przy wyborze stołu wiejskiego zastanówcie się, czy będzie on pasował do całego motywu wesela – jeśli będzie on w stylu glamour, to niestety stół wiejski obfity w tłuste kiełbasy, boczek i smalec, będzie wyglądał szczerze mówiąc dość średnio.
Stół słodki – Candy Bar – koszt stołu jest podobny do ceny stołu wiejskiego i jest coraz bardziej popularny. Z moich obserwacji wynika, że tylko jednostki nie sięgają podczas wesela po coś słodkiego do kawy. Poza tym te znowu pięknie wyglądają! Sprawdzą się do każdego motywu wesela, wystarczy odpowiednio nad nimi popracować 🙂
Stół rybny – nazwa zapewne kojarzy Wam się jedynie z rybami smażonymi i tymi w galarecie, otóż większość sal weselnych lub cateringów wychodząc na przeciw świadomości kulinarnej klienta,
coraz częściej sięga po owoce morza w różnych postaciach, a także po ryby w nowoczesnym
wydaniu.
8. Alkohol – przyjmuje się, ze na jednego gościa przypada około 0,5 litra. Gdy przyjmiecie ten przelicznik, alkoholu powinno jeszcze zostać. Oprócz wódki, warto zapewnić gościom inny rodzaj alkoholu – na przykład wino – czerwone i białe, najlepiej półwytrawne, lub półsłodkie. Jeśli jesteśmy w temacie alkoholu, to warto wspomnieć o korkowym. Jest to opłata za otwarcie butelki alkoholu i obsługę. W zależności od sali płaci się ja w procentach, ryczałtem, lub za każda otwarta butelkę osobno. Jeśli planujecie kupić alkohol na własna rękę, warto dowiedzieć się jak jest u Was, aby się na to przygotować.
9. Ciasta – przyjmuje się, że na każdego gościa przypada około 200 gramów ciasta. Jeśli dodatkowo macie słodki stół, a w nim owoce i inne słodkości spokojnie wszystko wystarczy do końca imprezy 🙂
Reasumując
*pamiętajcie żeby dostosować menu do stylu Waszej uroczystości – jeśli wybieracie wesele glamour, postarajcie się aby potrawy były podawane do stołu w sposób elegancki i tak wyglądały. Natomiast jeśli wybieracie styl staropolski podajcie potrawy kuchni klasycznej.
*Zadbajcie również o różnorodność dań – tak aby każdy mógł wybrać coś dla siebie.
*Pomyślcie o daniach dla dzieci – które niekoniecznie będą chciały zjeść karkówkę, lub inne tłuste mięso – w zamian za to idealnie sprawdza się frytki i piersi z kurczaka.
*Najlepiej gdyby dania ciepłe pojawiały się mniej więcej co trzy godziny podczas trwania przyjęcia.
*Na każda osobę przypadać powinno po 1 litrze zimnego napoju każdego rodzaju.
*Kawa, oraz herbata powinna być podana w ilości nieograniczonej.
*Na każda osobę powinno przypadać około 0,5 litra alkoholu.
*Słodkie stoły, wiejskie stoły, to na prawdę dobra opcja, jednak pamiętajcie o tym, żeby wszystko było w klimacie Waszego wesela.
Wybór menu weselnego to nie lada wyzwanie, jednak mam nadzieje, ze tych dziesięć porad choć trochę Wam pomoże 🙂
Poniżej lista pięciu sprawdzonych obiektów w Zachodniopomorskim, z na prawdę smacznym jedzeniem i bogatym menu, które miałam okazje poznać:
1. Młyn Nad Starą Regą w Tarnowie – mój faworyt na mapie Naszego regionu. Bardzo dużo smacznego jedzenia w na prawdę świetnej cenie! Oferta weselna skomponowana jest w ten sposób, że wszystko macie w cenie. Od wiejskich stołów, po napoje bezalkoholowe bez ograniczeń, a także słodycze i owoce. Pozostaje jedynie wybór torta i alkoholu.
2. Biała wstążka – cudowne miejsce z największym wyborem opcji menu weselnego! Każdy znajdzie coś dla siebie, jeśli chodzi o smaki, a także o kategorię cenową. Jedzenie oczywiście na prawdę pyszne! A obsługa na najwyższym poziomie!
3. Restauracja Chałupa – kolejne miejsce z bardzo smacznym jedzeniem, oraz bogatym i przystępnym cenowo menu. Wszystko dostosowane do Waszych preferencji, elegancko podane.
4. Hotel Fenix – bardzo duży wybór menu w różnych przedziałach cenowych, oraz mega smaczne jedzenie, a także bardzo otwarci menadżerowie.
5. Bukowy Park – przesmaczne potrawy, spory wybór menu, oraz atrakcyjne ceny. Duża elastyczność, można menu modyfikować, zmieniać potrawy, a to wszystko przy dużej pomocy tamtejszego szefa kuchni.