Lorem ipsum dolor sit, consectetur iscing sed diam nonummy nibh euismo Lorem ipsum dolor sit, consectetur

@my_wedding_day

Wedding Details

Sunday, 05 November 2017
2:00 PM – 3:30 PM
Mas Montagnette,
198 West 21th Street, NY

+1 843-853-1810

Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram
  •  Poradnik Przyszłej Panny Młodej   •  Poradnik Przyszłej Panny Młodej – oprawa muzyczna wesela

Poradnik Przyszłej Panny Młodej – oprawa muzyczna wesela

W ostatnim poradniku pisałam o dekoracjach. Jest to moim zdaniem jedna z najważniejszych rzeczy w waszym dniu. Następną na prawdę ważną rzeczą jest oprawa muzyczna wesela. Według Naszej tradycji wesele to zabawa. Zabawa zazwyczaj kojarzy się z tańcem. A jeśli jest taniec, to musi być muzyka. I tak dochodzimy do sedna sprawy. Na rynku mamy na prawdę masę mniej lub bardziej profesjonalnych muzyków, którzy mogą zagrać na waszym weselu.

DJ czy zespół? Co wybrać?

Jest to odwieczne pytanie, które zadają sobie najczęściej państwo młodzi. Jedni jak i drudzy mają swoje wady i zalety. W dzisiejszych czasach zaobserwować można większą “świadomość muzyczną” młodych. Szukają oni profesjonalnych muzyków, którzy grają na żywo, coraz częściej wybierają tych, którzy nie grają muzyki disco-polo. Poszukiwane są profesjonalne zespoły, dla których granie jest zawodem, składające się głównie z profesjonalistów. Jednak jest jedna największa i według mnie jedyna wada wyboru profesjonalnego zespołu muzycznego – cena. Na miejsce przyjeżdża zazwyczaj około sześciu, lub nawet dziesięciu osób. Takie zespoły dysponują na prawdę drogim sprzętem. Użycie tak zaawansowanej techniki, oraz opłacenie wszystkich członków zespołu dużo kosztuje. Jednak paradoksalnie wynagrodzenie jednej osoby w takim zespole wynosi mniej, niż w kapeli złożonej z kilku sezonowych muzyków, którzy grają z półplaybacku 😉

Natomiast jeśli chodzi o DJa, cena jest zdecydowanym plusem. Następnym plusem jest to, że DJ zwiera dość mało miejsca. Często więc bywa, że jest jedynym wyborem w wypadku małej sali.
Młodzi wybierający DJa często powtarzają “co zespół nie zaśpiewa – DJ na pewno nam zagra” poniekąd to prawda 😉 Niestety wybór DJa ma też swoje wady. Dla przeciętnego gościa (zwłaszcza starszego) nie ma różnicy między setami didżejskimi, a puszczaniem muzyki z odtwarzacza. Często jest to konflikt pokoleń ( zwłaszcza jeśli rodzice pomagają w urządzeniu przyjęcia). Osobiście jednak uważam, że w branży ślubnej jest masa DJów, którzy są również świetnymi animatorami, oraz wodzirejami. Znam osobiście kilku panów, którzy są bardzo pomysłowi i potrafią porwać z miejsca niejednego marudę 🙂

Według mnie, najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie DJa i zespołu muzycznego. Powiązanie tych dwóch będzie na prawdę super mieszanką. Zagrają Wam pewnie wszystko o co poprosicie, od muzyki elektronicznej, popu, do Anny Jantar i innych wykonawców dla weselnej “starszyzny”. Kiedy zespół potrzebuje przerwy, goście nie muszą odpoczywać i iść “na jednego”, tylko bawić się nadal przy didżejskich setach. Gdy dysponujecie odpowiednim budżetem uważam, że to pomysł idealny.
Natomiast jeśli macie ograniczony budżet, osobiście polecam wziąć Dja 🙂


Skoro jesteśmy przy budżecie warto zadać sobie pytanie…

Czy istnieją cenniki gaż muzyków i wynagrodzenia DJów?

W branży weselnej cena ma dość mocny związek między doświadczeniem danego muzyka. Ceny zespołów różnią się w zależności od liczby muzyków, liczby instrumentalistów, czasu występów, a niekiedy nawet terminów. Koszt zatrudnienia profesjonalnego zespołu muzycznego to od około pięciu tysięcy złotych w górę. Z niektórymi zespołami w okresach poza ślubnym sezonem, przestrzeń negocjacyjna jest większa. Koszt zatrudnienia DJa wynosi okolo tysiąca do pięciu tysięcy złotych. Pamiętajcie, że bardzo ważne jest jego doświadczenie eventowe, niekoniecznie klubowe (są to różne rodzaje imprez).

O co pytać DJa przed podpisaniem umowy?

Bardzo ważnym jest aby umówić się z DJem osobiście. Musicie poczuć z nim tzw. “miętę”. Porozmawiajcie o tym jaki motyw ma wasze wesele. Jakie macie podejście do muzyki disco – polo. Podajcie kilka utworów ze swojej playlisty, oraz opowiedzcie jakie macie podejście do różnych oczepinowych zabaw. Nie bójcie się zadać mu każdego pytanie jakie nasunie wam się na myśl. Wcześniej polecam zrobić listę pytań. Napisałam kilka poniżej.

Sprzęt jaki wykorzystuje

Dowiedzcie się, czy są to profesjonalne i porządne urządzenia. Czy oferuje parę, światła, wideoprojektor, oraz dodatkowe atrakcje.

Jakie jest wynagrodzenie, oraz wszystkie ewentualne dodatkowe koszty

Zapytajcie o godziny pracy, o to czy można je wydłużyć i jaka jest za to opłata. Jakie są koszty transportu, oraz ewentualnego noclegu.

Repertuar, oraz program artystyczny

każdy DJ ma swój sposób prowadzenia imprez. Zapytajcie o jego styl pracy, pomyślcie czy jest zgodny z waszymi oczekiwaniami i czy DJ jest skłonny na małe ustępstwa i sugestie 🙂 Zapytajcie o repertuar, opowiedzcie o muzyce jakiej słuchacie i o tym co chcecie żeby zagrał na waszym weselu. Przekażcie informacje o gościach – czy są to cudzoziemcy, czy wyłącznie Polacy. To bardzo ważne, że DJ wiedział, czy ma (i umie) komunikować się z gośćmi również w języku angielskim.

Prowadzenie imprezy

Uwierzcie mi – nie każdy DJ lubi pracę z mikrofonem. Nie każdy więc jest dobrym wodzirejem. Czasami jest tak, że jego rola kończy się na odtwarzaniu muzyki. Jeśli wymagacie czegoś więcej, upewnijcie się, czy DJ pełni również role wodzireja, jakie konkursy i zabawy ma w zanadrzu. To bardzo ważne.

Ubiór

Niby błaha sprawa, ale jednak. Doprecyzujcie jakie macie oczekiwania w tym względzie, dzięki temu unikniecie rozczarowania.

O co pytać menadżera zespołu przed podpisaniem umowy?

Podobnie jak w przypadku DJa, spotkajcie się z menadżerem zespołu osobiście. W niektórych przypadkach jest możliwość przyjścia na próbę, to bardzo dobry pomysł. Możecie wtedy zobaczyć jak zespół zachowuje się na scenie, czy podoba wam się styl ich grania, oraz porozmawiać z nimi po próbie i zadać kilka pytań.

Czas występu

Jak długie sety grają, jak długie przerwy są między nimi. Czy jest końcowa, graniczna godzina do której gra zespół.

Skład zespołu

Jakie są możliwości, ile jest osób w podstawowym składzie, upewnijcie się o obecność konkretnych osób jeśli któreś wam się spodobają.

Skład zespołu

Jakie są możliwości, ile jest osób w podstawowym składzie, upewnijcie się o obecność konkretnych osób jeśli któreś wam się spodobają.

Repertuar

Upewnijcie się, czy repertuar którym dysponuje dany zespół spełnia wasze oczekiwania.

Wymagania techniczne

Upewnijcie się czy zespół ma jakieś wymagania techniczne, odnośnie wielkości sali, lub wielkości sceny.

Alkohol

Według mnie to jedna z najważniejszych spraw przy zatrudnianiu zespołu. Osobiście uważam, że totalnie niestosownym jest picie alkoholu przez zespół grający na weselu. Nikt nie powinien pić w pracy za którą dostaje się pieniądze. Dostaje szału gdy słyszę, że zespół musi sobie wypić, żeby dobrze zabawić gości. To totalnie nieprofesjonalne. Na szczęście coraz więcej profesjonalnych zespołów nie spożywa alkoholu w trakcie swojej pracy, ale uważam, że warto wspomnieć o tym menadżerowi.

Finanse

Ustalcie wszystkie koszty, jakie wiążą się z występem ale nie tylko, niech wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, tak aby w trakcie wesela się nie denerwować. Zapytajcie o koszt nagłośnienia i oświetlenia – nie zawsze jest to w cenie zespołu, a także o nocleg i transport członków zespołu, oraz sprzętu.


Playlista

To rzecz bardzo ważna dla was jak i również dla DJa lub zespołu. Playlista zrobiona przez was określa wasze preferencje, upodobania, oraz daje muzykom możliwość przygotowania się do imprezy.

Miejsce dla obsługi

Organizator imprezy powinien zapewnić zespołowi poczęstunek: dania ciepłe, zimne, oraz napoje bezalkoholowe. Raczej nikt z obsługi nie powinien siedzieć między gośćmi. Według mnie nie powinno się ustawiać stolików blisko sceny. Najlepiej jest znaleźć miejsce na terenie obiektu gdzie obsługa będzie niewidoczna dla gości, tak aby każdy jej członek mógł zjeść coś o każdej porze i w spokoju chwilę odpocząć 🙂

Zespół swingowy lub jazzowy

Według mnie to bardzo ciekawe rozwiązanie i nadal niecodzienne. Takie zespoły znakomicie sprawdzają się przy krótkim przyjęciu, lub obiedzie/obiadokolacji. Niestety nie do tańca. Wielu gości weselnych nie potrafi tańczyć do tego typu muzyki, efekt mamy taki, że większość z nich siedzi przy stole i nie wychodzi na parkiet. Na weselu trwającym do oczepin lub dłużej powinna być muzyka taneczna, znana każdemu.


Zespoły weselne z województwa zachodniopomorskiego, które polecam

Muzykanci
Boogie Show
ElectroBoogie
MM Group
Sepupulebubu
Latte

DJ na wesela z województwa zachodniopomorskiego, które polecam

DJ KAPI
DJ Maciej Łagodziński
Andrzej Ulhurski
Prezenterzy Szczecin
Bajon – Odlotowe Wesela


Jeśli potrzebujecie pomocy w wyborze DJa lub zespołu weselnego skorzystajcie z naszego formularza kontaktowego zamieszczonego na stronie O mnie. Zawsze chętnie służymy radą!

error: