Lorem ipsum dolor sit, consectetur iscing sed diam nonummy nibh euismo Lorem ipsum dolor sit, consectetur

@my_wedding_day

Wedding Details

Sunday, 05 November 2017
2:00 PM – 3:30 PM
Mas Montagnette,
198 West 21th Street, NY

+1 843-853-1810

Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram
  •  Ślubne porady   •  Co to jest Ślub Humanistyczny?

Co to jest Ślub Humanistyczny?

Ślub humanistyczny jest coraz popularniejszym rodzajem ślubów i często o nim słyszymy? Jednak jak wygląda taka ceremonia?
I najważniejsze – dlaczego pary młode decydują się na zawarcie takiego związku małżeńskiego? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dzisiejszym poście!

Ślub humanistyczny – alternatywa dla tradycyjnego zawarcia związku małżeńskiego

Ślub Humanistyczny jest coraz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnego kościelnego lub cywilnego zawarcia związku małżeńskiego. To uroczystość, która odbywa się bez udziału duchownych i opiera się na humanistycznych wartościach, takich jak empatia, wolność i szacunek dla drugiego człowieka. To wy przygotowujecie własny scenariusz uroczystości, który może być dowolny i nieograniczony w czasie, ani przez żadne ramy religijne czy prawne. Para Młoda decyduje jaką formę będzie mieć ceremonia, ile będzie trwała, oraz jakie utwory zostaną na niej puszczone.

fot. Mikromomenty Marianna Łakomy

Gdzie można zorganizować ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny możecie zorganizować w dowolnym miejscu. Może to być piękny plener w górach, nad morzem, może to być restauracja, a nawet własny ogród. Super, jeśli miejsce będzie dla was ważne i symboliczne. Nie musi spełniać żadnych prawnych przesłanek. Ważne jest również, aby wybrane miejsce było odpowiednio przygotowane i zapewniało wygodę waszym gościom. Jeśli nie możecie ostatecznie podjąć decyzji odnośnie wyboru miejsca, możecie skorzystać z usług firm, które specjalizują się w organizacji ślubów humanistycznych i zapewniają profesjonalne wsparcie w przygotowaniu uroczystości od znalezienia miejsca, aż po dekorację i samą ceremonię 🙂

Fot. Agata Hułas

Kto udziela ślubu humanistycznego?

Ślub humanistyczny jest udzielany przez specjalnie przygotowanego i doświadczonego celebranta. Celebrant przeprowadza uroczystość zgodnie z omówionym i przygotowanym wraz z wami scenariuszem, w oparciu o wartości, którymi się kierujecie. Rolą celebranta jest również pomoc w przygotowaniu przysięgi małżeńskiej, praca nad tekstem, a także udzielanie porad odnośnie organizacji ceremonii. Ważne aby celebrant był osobą którą poznaliście na pierwszym spotkaniu i która opiekuje się wami przez cały czas trwania współpracy. W ten sposób możecie mieć pewność, że wasz ślub humanistyczny będzie przeprowadzony zgodnie z oczekiwaniami i będzie wyjątkowym i niezapomnianym wydarzeniem. Zanim podejmiecie ostateczną decyzję, spotkajcie się z taką osobą na rozmowie zapoznawczej. Dzięki temu sprawdzicie czy celebrant spełni wasze oczekiwania.

fot. Agnieszka Szkabar

Własne przysięgi na ślubie humanistycznym

Jednym z najważniejszych elementów ślubu humanistycznego jest przysięga małżeńska, w której składacie sobie obietnice na całe życie. Możecie przygotować własne słowa przysięgi, które będą odzwierciedlać wasze indywidualne przekonania i wartości. Jest to doskonała okazja do tego, abyście wyrazili swoje uczucia. Wspaniały czas, aby złożyć sobie obietnice, które będą dla was ważne i symboliczne.
Przysięga małżeńska jest bardzo osobista i indywidualna. Dlatego warto napisać ją samodzielne, lub przy wsparciu celebranta. Celebrant może was zainspirować tekstami, oraz sprawdzić, czy przysięgi są spójne i mają podobną długość. Wygłaszanie przysięgi jest bardzo intymnym i stresującym momentem. Jeśli więc jedno z was nie czuje się na siłach aby taką przysięgę napisać i wygłaszać w obecności gości, postawcie na gotowe teksty przysięgi, które powtórzycie po celebrancie.

Plusy ceremonii humanistycznej

Ślub humanistyczny to okazja do stworzenia unikalnej i niepowtarzalnej atmosfery na uroczystości. Tutaj liczycie się wy – możecie zadbać o każdy szczegół. Ceremonia ta jest magiczna, wyjątkowa i w zgodzie z waszymi wartościami. Ślub humanistyczny jest idealny dla osób, które nie utożsamiają się z żadną religią, oraz gdy forma ślubu cywilnego niekoniecznie do nich przemawia. Ślub humanistyczny to jedyna forma ślubu w Polsce, którą mogą zawrzeć osoby homoseksualne.

Minusy ślubu humanistycznego

Największym minusem tej formy ślubu jest to, że nie ma mocy prawnej. To znaczy, że wybierając ślub humanistyczny formalnie nie jesteście małżeństwem. Jednak są na to sposoby. Wiele par młodych, którym udzielam ślubu humanistycznego planują wziąć wcześniej ślub cywilny w urzędzie w obecności świadków. Kolejnym minusem jest niestety brak akceptacji bliskich osób. Niektórym poglądy i wartości religijne, którymi kierują się w życiu, nie pozwolą na łatwe przyjęcie tego typu ceremonii. Jednak – po pierwsze – to wasz dzień i to wy musicie być najbardziej zadowoleni z wyborów, które podejmiecie. Po drugie, z mojego doświadczenia wynika, że osoby uprzedzone są często bardzo pozytywnie zaskoczone przebiegiem ceremonii i miło się na ten temat wypowiadają.

Czy warto wziąć ślub humanistyczny?

Decyzja o wzięciu ślubu humanistycznego jest indywidualna i zależy od waszych przekonań i preferencji. Ta forma jest dla was jeśli chcecie aby wasza ceremonia odzwierciedlała to kim jesteście. Jeśli nie lubicie ograniczeń, chcecie mieć wpływ na to jak będzie przebiegał wasz ślub od początku do końca – nie zastanawiajcie się dłużej! Jeśli poszukujecie celebranta – nieśmiało polecam swoje usługi 🙂

error: